Size bir telefon kadar yakınız
0850 303 20 71 (Dahili 7)
0212 437 17 15
Dil Seçin
tr

“B” KAN GRUBU

03.11.2018
“B” KAN GRUBU

SAĞLIKLI BESLENME

KAN GRUPLARINA GÖRE BESLENME

“B KAN GRUBU”

                B GRUBU KANIN ÖZELLİKLERİ

Sindirim sistemi çok dayanıklıdır ve bir o kadarda dengeli bir kan grubudur. Vücutları en ağır hastalıklara karşı bile oldukça güçlüdür. Sindirim sistemlerinin çok güçlü olması, besinleri rahatlıkla hazım etmelerini sağlar. En uzun ve en sağlıklı yaşayan grup B grubudur. B kan grubu, strese karşı mücadele etmede çok başarılıdır. B kan grubuna dâhil olan kişiler özellikle gece yemek yemeyi çok severler. Olumsuz yönleri ise dağınık, dalgın, zor karar veren ve spontane olmalarıdır.

                NE YEMELİ, NE YEMEMELİ?

B kan grubu bünyesinde mısır, karabuğday ve buğday ürünleri sindirim sistemi ve metabolizmayı yavaşlatarak vücutta yoğun olarak atıklar oluşturur. Bu atıklar zamanla birikerek hipoglisemiye, obeziteye ve konsantrasyon bozukluklarına yol açar.

EN FAYDALI YAĞLAR.

Zeytinyağı, keten tohumu yağı, hakiki tereyağı ve iç yağıdır. Özellikle keten tohumu yağı ve zeytin yağı B grubunun sindirim sistemine çok fayda sağlamaktadır. Bu grupta desteğe ihtiyaç duyan bağırsak florasını güçlendirmektedir.

Et, süt ve süt ürünlerini, yeşil sebzeleri bol bol tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Zencefil, nane ve yeşil çay bu grubun sindirim sistemini çok rahatlatır.

Kronik yorgunluğa karşı meyan kökü çayını içmek B kan grubunun şifası olacaktır.

YATKIN OLDUĞU HASTALIKLAR.

Üriner sistemleri her daim hassastır. Bundan dolayı böbrekleri desteklemek gerekir. İdrar yolu enfeksiyonuna sık yakalanırlar. Ayrıca B kan grubu bakteri enfeksiyonları ve iltihabi hastalıklara karşı zayıf bir gruptur. Tip1 diyabet, kabızlık, mide ülseri, idrar yolu hastalıkları, kronik sinüzit, çocuk felci gibi hastalıklara yatkınlık taşır. Hassas olan üriner sisteminizi korumak adına turunçgiller sizin için iyi bir arındırıcıdır. Mevsiminde de bol bol tüketin. Greyfurtun beyaz olanını ve turunçgillerin çekirdekli olanını tercih ediniz. Hafıza zayıflığı, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu ve damar tıkanıklığına neden olacağından buğday (tip 405-550), kimyasal içerikli ve genetiği değişmiş ürünlerden uzak durun.

Nokta Gençlik ve Eğitim Merkezi’mizin hedefi kurumumuzda eğitim gören her gencimizin kabiliyet ve isteğine göre İslam’a ve vatana hizmet edebilecek bir alanda istihdamını sağlamak…

Selâm ve Duâ ile…

                                                                                                                                                           Nuray KARPUZCU

                                                                                                                                                           Araştırmacı-Yazar