Size bir telefon kadar yakınız
0850 303 20 71 (Dahili 7)
0212 437 17 15
Dil Seçin
tr

BELARUS (BEYAZ RUSYA)

28.09.2018
BELARUS (BEYAZ RUSYA)

ÜLKE TANITIMI – BELARUS (BEYAZ RUSYA)

Yüzölçümü: 207.595 kilometrekare

Nüfus: 9.498.700

Başkent: Minsk

 

Resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti ya da bilinen diğer adıyla Beyaz Rusya bir Slav devleti ve Doğu Avrupa’da bulunuyor.

Belarus, bazı komşu ülkeleri gibi geçmişinde büyük çekişmelere sahne olmuş, batısı ile doğusu savaşta kimi zaman boy göstermiş, kimi zaman da ezici güçlerin muharebe meydanı olarak arada kalmış ya da işgal edilmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda Alman işgaline uğramış ve Alman güdümlü Beyaz Rusya Halk Cumhuriyeti kurulmuş, daha sonra  Almanlar çekilince SSCB’nin saldırısıyla ülkenin doğusu SSCB güdümündeki Beyaz Rusya Sosyalist Sovyet Cumhuriyeti’nin eline geçmiştir. Daha sonra bağımsılığı Lenin tarafından onaylanan Polonya tarafından işgal edilmiş,  ardından Kızıl Ordu’nun Polonya ordusunu püskürtmek için başlattığı saldırıda yine savaş meydanı vazifesi görmüş ve 1944’de kadar bir çok parçaya bölünerek birkaç ülke arasında sürekli pay edilmiştir. 1944’te geri alamadığı bir bölge haricinde batısı ile doğusunu birleştiren ülke, 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan etmiş ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na katılmıştır. Bağımsızlığını ilan ettikten sonra ilk olarak da Türkiye tarafından tanınmıştır.

Ukrayna, Rusya, Litvanya, Letonya ve Polonya ile komşu olan ülke vatandaşlarımızın vizesiz gidebileceği ülkeler arasında ve son yıllarda Doğu Avrupa seyahatlerinin oldukça fazla tercih edilen ülkeleri arasında bulunuyor. Turizm için tercih edilme sebepleri Ukrayna ile benzer olmakla birlikte buna ek olarak kumarhanelerinin son derece gelişmiş olduğu ve Avrupa’nın en kaliteli casino (kumarhane) hizmeti veren ülkelerden biri olduğu söyleniyor. Özellikle ülkemizde kumarhanelerin yasaklanmasından sonra Türkiye’de bu alana ilgisi olan birçok kişinin seyahatlerinde Belarus’u tercih ettiği de biliniyor.

Oldukça güvenli bir ülke olan Belarus’ta suç oranları oldukça düşük ve güvenlik devlet tarafından sürekli en üst seviyede gözetiliyor. Ülkede resmi kıyafetle dolaşan polisten daha fazla sivil polis olduğu da söylentiler arasında yer alıyor. Ülke halkı dışarıdan gelen turistlere karşı oldukça hoşgörülü davranıyor. Ülkede ırkçılık, herhangi bir dine karşı protesto veya provokasyon faaliyetleri görülmüyor.

Belarus coğrafi olarak geniş düzlüklere sahip bir ülke ve en yüksek noktası 345 metre yükseklikteki Dzyarjınsk Tepesi. Denize kıyısı bulunmayan ülkede üçü büyük olmakla birlikte binlerce nehir ve dere ile 11.000 adet göl bulunuyor. Ayrıca ülkenin üçte biri ormanlarla kaplı ve bu oran diğer bölge ülkelerine göre oldukça yüksek. Kış mevsimi sert ve çetin geçiyor fakat yazın sıcaklık en fazla 25 dereceye kadar çıkıyor. İlkbaharın serinliğinde ya da yazın bunaltmayan sıcağında bir gezi düzenleyebilir, 2. Dünya Savaşının da derin izlerini taşıyan ülkenin kültürel zenginlikleriyle tanışabilirsiniz.

Nokta Gençlik ve Eğitim Merkezi’mizin hedefi kurumumuzda eğitim gören her gencimizin kabiliyet ve isteğine göre İslam’a ve vatana hizmet edebilecek bir alanda istihdamını sağlamak…