Size bir telefon kadar yakınız
0850 303 20 71 (Dahili 7)
0212 437 17 15
Dil Seçin
tr

Cevizin Ne Yararı Var Ki ?

28.09.2018
Cevizin Ne Yararı Var Ki ?

    CEVİZ 

Sevgili Okurlarımız, Rabbimiz Celle Celâluhû’nun nimetlerinden biri olan cevizin, hayatımız da olması gereken yerini bu sayımızda sizlerle paylaşmak istedik. Halk arasında da birçok özelliği bilinen cevizin, hayatımız içerisinde kullanabileceğimiz ve şifasından istifade edeceğimiz yönlerini inceleyelim.

Dünya genelinde 30 farklı türü bulunan ceviz, içerik olarak omega3, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, E vitamini gibi birçok vitamini içerisinde bulunmaktadır.

Cevizin başlıca özelliklerini alt başlıklarımız da inceleyelim;

                Beyne ve Zihne Faydası

Ceviz, görüntü olarak beyne benzerliği ile hakkında en çok konuşulan bir besindir.

İçerdiği omega3 asidi ve diğer vitaminlerle beraber bilimsel olarak beyne ve zihne çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Günde 4 adet cevizin yenmesi, çocuklar ve yetişkinler için çok faydalı olduğu sıkça ifade edilir. Alzheimer rahatsızlığını da olumlu etkisi olduğu belirtilmektedir.

                Rahat Uyumaya Yardımcı Olur

Vücut tarafından salgılanan melatonin maddesi ceviz içeriğinde bolca bulunmaktadır. Bu hormon vücut tarafından da salgılanmaktadır. Melatonin hormonu fazla salgılanmadığın da uyku problemlerine yol açabilir. Düzenli ceviz kullanımı uyku problemlerine yardımcı olmaktadır.

                Saç Dökülmesine İyi Gelir

Ceviz içerik olarak B7 vitamini açısından zengindir. Bu vitamin saç bakımı vb. ürünler de bolca kullanılmaktadır. Özellikle bazı uzmanların saç bakımlarında cevizi tavsiye etmeleri içerik zenginliği açısından önemli rol oynar. Cilt için parlaklık ve gençleştirici yönü de bulunmaktadır.

                Kolestrole Faydası

Ceviz kandaki zararlı kolesterolün birikmesine engelleyerek yüksek kolesterolü düşürür. Günde 3 adet cevizin düzenli olarak yenmesinin bu dengeyi sağlamaya yardımcı olacağı diyetisyenlerce tavsiye edilir. Bazı kullanımlar da akşamdan 3 adet cevizin bir su bardağı dolusu suya konulması ve sabahleyin bu suyun içilip cevizlerin yenmesi şeklinde tavsiye edilir. Aç karnına suyu içilen ve yenen cevizin tok tutucu özelliği sayesinde zayıflamaya yardımcı olacağı belirtilmektedir.

Ceviz konusun da yapılan araştırmalar halen devam etmektedir. Ülkemizde maalesef yeterli değeri göremeyen ceviz, Dünya da en çok Amerika’da ve California eyaletinde üretimi yapılmaktadır. Genel olarak dışarıda aldığımız paketli cevizler Amerika menşeili üretimler olarak not şeklinde yazılmıştır. Sizde diğer faydalarını araştırabilir ve hayatınıza bu faydalı yiyeceği ekleyebilirsiniz.

Nokta Gençlik ve Eğitim Merkezi’mizin hedefi kurumumuzda eğitim gören her gencimizin kabiliyet ve isteğine göre İslam’a ve vatana hizmet edebilecek bir alanda istihdamını sağlamak…