Size bir telefon kadar yakınız
0850 303 20 71 (Dahili 7)
0212 437 17 15
Dil Seçin
tr

ÇOCUK SAĞLIĞI “Ana Kucağından Okul Sıralarına”

03.11.2018
ÇOCUK SAĞLIĞI  “Ana Kucağından Okul Sıralarına”

ÇOCUK SAĞLIĞI

“Ana Kucağından Okul Sıralarına.”

                Çocuğunuz büyüyor!Gözünüzün nuru, üzerine titreyerek her isteğini yerine getirmeye çalıştığınız yavrunuz artık okullu oldu. Bundan böyle oyun dışında başka sorumlulukları olacak vegünün her saati sizi yanı başında bulamayacak. Belli bir süre hiç bilmediği ortamlarda, hiç tanımadığı insanlarla birlikte olacak.

                Çocuklar kişilik yapısına göre az da olsa kaygılı olabilirler.

Yavrunuz için şüphesiz en güvenli ortam evi ve ailesidir. İlk kez uzaklaşacağı bu güvenli ortamdan ayrılmak doğaldır ki endişe verici olabilir. Fakat bu durumda çözüm yine sizde olacaktır.

Biraz empati yapalım. Hiç bilmediğiniz bir ortam, tanımadığınız insanlar, sizden fizik ve yaş olarak büyük insanların olduğu kalabalıklar. En güvendiğiniz ve her daim yanınızda olan insanlar sizi bu kalabalıklara bırakıp gidiyor. Aklınızdan “acaba çıkışta beni almaya gelecekler mi?” sorularını bir türlü atamıyor,endişeleniyor ve korkuyorsunuz.

Bu kaygıları yazmamızın nedeni sizleri korkutmak ya da karamsarlığa sevk etmek değil elbette. Burada ki gayemiz, çözüm üretmede en etkili yöntem olan empati duygunuzu harekete geçirmek ve bu doğrultuda doğru davranışlar sergilemenize yardımcı olmak. Yazımızın devamında bu gibi durumlarda neler yapabileceğinizi 9 madde halinde belirteceğiz.

Kaygılar pedagojik olduğu kadar fizyolojik olarak ta kendisini gösterebilir.

Çocuklarınız yaşadıkları bu korku ve endişelerini ayrılma anında bağırıp çağırma, ağlama ve anne babanın eline sıkı sıkı sarılma gibi davranışlarla gösterebilirler. Bazı çocuklarda ise bu durumlara ek olarak fizyolojik rahatsızlıklar da görülebilir. Çocuğunuzun ateşi yükselebilir, bulantı ve halsizlik gibi sorunlar görülebilir.

                Çocuğunuz endişeleri sizleri olumsuz yönde etkileyebilir.

Çocuğunuzun yaşayabileceği bu karmaşık duygular neticesinde ebeveynleri olarak sizlerde endişelenir ve çocuklarınızakarşı daha da koruyucu olabilirsiniz. Bu durumun doğuracağı bir sonuç olarak, onların isteklerini yerine getirmede daha gayretli olmanız onların okula uyumunudaha da zorlaştıracaktır.

                Çözüm içim 9 öneri…

  • Okula onunla birlikte gidin. Okuluna alışması için onunla olun.
  • Arkadaşları ile tanışmasına yardımcı olun ve mutlaka öğretmeniyle tanışın.
  • Sabır en etkili ilaç olacaktır. Yavrunuzun büyüdüğünü ve bu yaşanacakların onun geleceği için zorunlu olduğunu önce siz kabullenin. Ancak bazı şeylerin yoluna girmesi için zamana, dolayısı ile sabra ihtiyacınız olduğunu unutmayın.
  • O bir yarış atı değil! Evladınızı asla ve asla başka çocuklarla kıyaslamayın. Unutmayın ki her çocuk özeldir. Onun kişiliğine en vakıf olan yine sizsiniz. Çözümü kıyaslamada, zorlamada veya baskı kurmakta aşağılamakta değil, sınıf öğretmeni ve rehberlik servisi ile ortak hareket edin.
  • Her daim yanında olacağınızı şuan yeni yeni oyun arkadaşları olacağını ifade edin.
  • Eğitimde karşılaşabileceğiniz sorunlar olur ise eleştirilerinizi asla çocuğunuzun yanında yapmayın. Unutmayın! Sizin çıkışlarınız onun okul ve arkadaşları ile ilgili düşüncelerini şekillendirecektir.
  • Çocuğunuzun, endişe ya da korkularından kaynaklanabilecek fiziki rahatsızlıklara hazırlıklı olun. Okula gitmek istemeyen öğrencilerde ateşin yükselmesi, halsizlik, bulantı, karın ağrısı gibi fizyolojik rahatsızlıklar yaşanabilir. Bu durumlarda telaşla her defasında “tamam madem hastasın bugünde okula gitme’” demek ya da apar topar doktora götürmek yerine daha serinkanlı yaklaşımlarda bulunun. Mutlaka sınıf öğretmeni, okul rehberlik servisi veya idare ile istişare edin.
  • Okula alışma sürecinde ilk haftalar uyum haftasıdır. Önce bir saat, sonra iki saat sonra yarım gün ve duruma göre süreyi arttırarak okula gidilmesi sağlanabilir.
  • İlk günlerde anne veya baba çocuğun yanında veya okulunda kalarak, çocuğun okula alışmasına yardımcı olabilir. Ancak tüm bu çabalara rağmen çocuğun korkusu azalmıyorsa bir uzmanla yani okul rehberlik servisi ya da bir pedagog ile bu konuyu görüşmelisiniz.

Nokta Gençlik ve Eğitim Merkezi’mizin hedefi kurumumuzda eğitim gören her gencimizin kabiliyet ve isteğine göre İslam’a ve vatana hizmet edebilecek bir alanda istihdamını sağlamak…