Size bir telefon kadar yakınız
0850 303 20 71 (Dahili 7)
0212 437 17 15
Dil Seçin
tr

ENTERESAN BİLGİLER

03.11.2018
ENTERESAN BİLGİLER

ENTERESAN BİLGİLER

            İNCE BELLİ ÇAY BARDAKLARI

İnce belli çay bardakları; üst kısmının ‘en geniş yüzey alanı, en az hacim’, alt kısmının ise ‘en dar yüzey alanı, en çok hacim’ şeklinde tasarlanmıştır. Bunun nedeni ise doldurulan çayı ilk başta soğutup içime uygun hale getirmek, sonrasında ise mevcut ısıyı korumaktır.

            BİBERLERİN CİNSİYETİ          

Dolmalık biberlerin arkasındaki çıkıntı sayısı 3 ise erkek, 4 ise dişidir. Erkek olan biberler pişirmeye, dişi olanları ise çiğ yemeye daha uygundur.

            RÜYADA ÖLÜM YOK

İnsan rüyasında asla kendisinin öldüğünü görmez. Çünkü beyin bir şekilde bunu elimine eder. Bu durum, vücudun kendini savunma mekanizmasıdır.

           BEKLE, HARCA, KİRLET

Normal bir insan hayatının 6 ayını trafikte yeşil ışığın yanmasını bekleyerek geçirir. Bu süre sarfında boşu boşuna yanan yakıt miktarı (Dünyadaki araç sayısı ile çarptığınızda) yaklaşık 600.000.000.000 litredir.

           PÜRÜSSÜZ DÜNYA

Dünya, bir bowling topundan bile daha pürüzsüzdür. Bowling topunun üzerindeki, hissedilemeyen pürüzlerin aksine, en yüksek dağ ile en derin okyanus bile Dünya yüzeyinin kalınlığının sadece 5.000’de 1’ini oluşturur.

           TOHUM’DAN ELMAS’A

Bilindiği gibi “KARAT” ölçü birimi elmas sektöründe kullanılır. Peki, bu ölçü birimine neden “karat” denmiştir? Karat, keçiboynuzu bitkisinin tohumlarına verilen bir isimdir. Dünyadaki tüm keçiboynuzu tohumlarının ağırlığı aynıdır ve bu hiç değişmez. Bu sebeple “hassaslık” esası üzerine elmas gibi değerli bir taşın ağırlık ölçüsüne de “karat” denmiştir.

           PARANIN İKİ YÜZÜ

Yazı/Tura atışlarında şansınızın yarı yarıya olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz… Çünkü madeni paranın “tura” tarafındaki resim, yazı tarafına göre daha ağır olduğundan altta kalma ihtimali daha yüksektir.

           ÇALAR MUM

Çalar saatin icadından önce, belirli bir süre boyunca yanmaya ayarlanan mum saatleri vardı. Hatırlatıcı veya alarm kurmak istendiğinde, istenen zamana denk gelecek şekilde muma bir çivi tutturulur ve mum o seviyeye kadar eridiğinde, çiviler metal mumluğun üzerine düşer ve ses çıkararak insanları uyarırdı.

Nokta Gençlik ve Eğitim Merkezi’mizin hedefi kurumumuzda eğitim gören her gencimizin kabiliyet ve isteğine göre İslam’a ve vatana hizmet edebilecek bir alanda istihdamını sağlamak…