Size bir telefon kadar yakınız
0850 303 20 71 (Dahili 7)
0212 437 17 15
Dil Seçin
tr

GEZİ – SEYAHAT “UMMAN”

03.11.2018
GEZİ – SEYAHAT “UMMAN”

GEZİ – SEYAHAT

“UMMAN”

            Umman… Kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, batıda Suudi Arabistan, güneybatıda ise Yemen’le sınırı olan ülke… Güneyde ve doğusunda Hint Okyanusu olan ülke, kuzeydoğuda ise Basra Körfezi ile çevrilidir. Hürmüz Boğazı ile Yemen arasında yaklaşık 1700 kilometre uzunluğunda kıyısı vardır. Yüzde 82’si çölle kaplı olan ülkenin, yüzde 15’i de dağlık bölgelerden oluşur.

Umman’ın nüfusu Araplar ile Beluci, Güney Asya ve Afrika kökenlilerden oluşuyor. Resmi dilin Arapça olduğu ülkede ayrıca İngilizce, Beluci, Urduca ve çeşitli Hint lehçeleri konuşulur. Nüfusun yüzde 75’inin İslamiyet’e bağlı İbâdi mezhebinden olduğu ülkede, diğer yüzde 25’lik bölümü ise Sünniler, Şiiler ve Hindular oluşturuyor.

Umman’ın gelirinin önemli bölümünü petrol ve gaz rezervleri oluşturuyor. Ortadoğu’nun orta gelirli bir ülkesi olan ülke, 2000 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmıştır.

İklimin ve doğal koşullarının elverişsizliği sebebiyle tarım, ekonominin yalnızca yüzde 1,5’ini oluşturur. Ekonominin büyük çoğunluğu yüzde 49,5 ile sanayi iken, bunu yüzde 48,9 ile hizmet sektörü takip eder.

İstanbul’dan 6 saatlik uçuşla ulaşabileceğiniz Umman, çok güzel ve renkli bir ülke… Dünya’nın en temiz ve bakımlı ülkeleri arasında yer alıyor. Umman’da su sıkıntısı olmasına rağmen çok güzel yeşillendirilmiş. Cadde ve sokakların kenarları çiçeklerle ve ağaçlarla süslenmiş. Kavşakların hepsine çiçekler ve şehrin kültürünü yansıtan yunus balıkları, hançer gibi semboller yerleştirilmiş. Hançer, Umman’da en çok görülen sembollerden…

Ülkede hafta sonu tatil günleri Cuma ve Cumartesi. Umman kış aylarında tatil yapılabilecek en güzel ülkelerden birisi. Umman kurak bir ülke olmasına rağmen, yemyeşil birbirinden güzel vadilere sahip. Yeraltından çıkan tertemiz ve berrak sular, Umman’ı olağanüstü güzel bir yer yapmış. Vadiler, derin kanyonlar, çöllerden fışkıran yemyeşil doğa ve tertemiz sulara sahip. Şayet sizin de “Gezilecek Ülkeler” listeniz var ise o listeye Umman’ı da eklemenizi tavsiye ederiz.

Nokta Gençlik ve Eğitim Merkezi’mizin hedefi kurumumuzda eğitim gören her gencimizin kabiliyet ve isteğine göre İslam’a ve vatana hizmet edebilecek bir alanda istihdamını sağlamak…