Size bir telefon kadar yakınız
0850 303 20 71 (Dahili 7)
0212 437 17 15
Dil Seçin
tr

Sigara ve Nargile

03.11.2018
Sigara ve Nargile

Sigara ve Nargile

Selamun aleyküm pek değerli Dörtaltı Dergisi okuyucuları. Bu yazımda sizlerle beraber ele alacağımız konu günümüz gençlerinin sigaraya ve nargileye olan özentisi. Maalesef Türkiye dünya da en fazla sigara tüketen 11. ülke konumunda ve Türkiye bu konuma 2005 yılında ulaştı. Ondan öncesinde böyle bir şey söz konusu değildi.

Şuan Türkiye’de ki insanların %23.8 i sigara içiyor ve bunların çoğu sigaraya çok genç yaşta başladı. Sigaranın zararlı olduğunu elbette ki hepimiz biliyoruz. Ama sigara içen gençler “Ben arkadaşlarla içiyorum”, “Ben içime çekmiyorum” gibi saçma sapan sözlerle kendilerini kandırıyorlar. Şimdi sizlere sigaranın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlamanız için sigaranın içinde ki maddelerden bahsedeyim.

Sigaranın içindeki maddelerin en tehlikelilerinden bazıları arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanür, tolüen, amonyak ve propilen glikoldür. Şimdi ufak ufak açıklayalım bunların ne olduğunu.

ARSENİK aslında fare zehridir. Yani sigara içen herkes aslında bir yudum fare zehri içmektedir, sadece onunla kalsa da iyi.

Sigaranın içinde arabalarımızda kullandığımız BENZİN de var. Bir yere biraz benzin dökülse onun kokusundan genzimiz yanıyor. Ama sigara içen kardeşlerim aslında bir tutam benzin de atmış oluyorlar ağızlarına.

Sırada KADMİYUM var. Kadmiyum aslında elektrik pil ve seramik sanayisinde kullanılan, yumuşakça kanserojen toksik bir ağır metal elementtir.

HİDROJEN SİYANÜR bildiğimiz diğer maddeler gibi son derece toksin içermektedir.

Sırada ki zehirli maddemiz TOLUEN. Tolüen aslında hepimizin bildiği tinerin içinde ki maddelerden, tinerin karakteristik kokusuna sahip suda çözünmeye bir başka zehirli maddedir. Ufak ufak sona doğru yaklaşıyoruz.

Şimdi sırada AMONYAK var. Amonyak, azot atomu ve hidrojen atomundan oluşan renksiz keskin ve hoş olmayan bir kokuya sahip bir gaz bileşiğidir. Amonyağı biraz daha anlayacağımız şekilde anlatmak gerekirse kendisi annelerimizin tuvalet temizliğinde kullandığı eşyaların başında geliyor. Acaba bize sigara içirmek isteyenler bizim ağzımızı tuvalete benzetiyor da onun için mi sigaranın içine bu maddeyi koyuyorlar?

Listemizde ki son madde PROPİLEN GLİKOL. Connecticut Üniversitesi Tıp Fakültesinin Nefroloji Bölümü tarafından 2007 yılında yayınlanan bir makalede propilen glikolünün uzaklaştırılmasının kan akıcılığının azalmasına, kanın asitliğinin artmasına, kan zehirlenmesi sendromlara karşı etkili olduğunu vurgulamıştır. Kendi hazırladığım listenin haricinde sigaranın içinde yaklaşık 3.900 tane daha toksik madde olduğu belirlenmiştir.

Buraya kadar hep sigaradan bahsettik. Şimdi biraz da nargileye geçelim. Yapılan araştırmalarda nargilenin sigaradan daha zehirli olduğu uzmanlar tarafından doğrulanmıştır. Çoğu insan daha az zararlı olduğunu düşündüğü ve hoş kokusundan dolayı sigara yerine nargileyi tercih etmişlerdir. Çünkü nargilede çektiğimiz duman sigarada çektiğimiz dumandan daha fazladır. Bir de nargilenin mekanizmasında bulunan su kısmının altından çektiğimiz duman akciğerlerimizde ki en ince hava keselerine ulaşır ve bu çok zararlıdır. Bir göğüs hastalıkları uzmanı bir nargile marpucunun bir paket sigara ile eşdeğer olduğunu söylüyor. Maalesef Türkiye de bir yılda 100.000, dünya genelinde ise bir yılda 6.000.000 insan hayatını tütün ürünleri nedeniyle kaybediyor. Sigaranın içindeki maddeler gerçekten çok kalıcıdır. Bir sigarayı içtikten sonra 10 yıl daha sonra bir sigara daha içseniz, o 10 yıl önceki sigaranın sizde bıraktığı nikotinler uyanır ve tekrar bağımlılık yapmaya başlar. İçmeseniz bile bunun etkileri bebeğinize yansır.

Bu yazımı da burada noktalıyorum. Umarım sizlere faydalı olmuştur. Bir diğer yazıda görüşürüz. Selametle kalın.

Nokta Gençlik ve Eğitim Merkezi’mizin hedefi kurumumuzda eğitim gören her gencimizin kabiliyet ve isteğine göre İslam’a ve vatana hizmet edebilecek bir alanda istihdamını sağlamak…